Vid lunchtid presenterade förbundskapten Lovisa Delby den F17/07-trupp som skall representera Sverige i EM-slutspelet i Skåne om ett par veckor.
Bland de 20 spelarna finns både Häckens Felicia Schröder och Malmö FF:s Nova Rolfsson. Jag antar att det också innebär att de kommer att spela i EM, något som är otroligt viktigt för laget. Vad jag har sett av det här laget så håller duon i nycklarna till svensk framgång. Utan dem kommer Sverige nästan garanterat att åka ut i gruppspelet, där vi lottats mot Frankrike, England och Norge. Med dem lever hoppet om semifinal.
Det fanns ju på förhand anledning att vara orolig för att Schröder och Rolfsson inte skulle släppas av klubbarna. Schröder leder ju exempelvis den damallsvenska skytteligan efter första omgången. Och helt säker kan man väl fortfarande inte vara, även om det bara är två veckor till samling samt att Rolfsson var med på dagens presskonferens.
Även om den sportsliga nivån är lägre i F17-EM än i damallsvenskan tror jag att det nyttigare för spelarna att spela i mästerskapet. Förbundets fotbollschef Kim Källström inledde pressträffen med att prata om hur viktigt det är för våra spelare att få erfarenhet av att spela mästerskap. Jag tror alltså att han har rätt i det.
Så här ser den svenska truppen ut:
Målvakter:
Saga Andersson, Kif Örebro
Izabelle Bardosen, Umeå IK
Backar:
Fabienne Bartholdson, FC Djursholm
Paula Broddner Klingspor, IF Brommapojkarna
Alice Broman, IF Elfsborg
Wilma Ceder, Malmö FF
Freja Lindwall, IFK Norrköping
Thindra Mattsson, IK Uppsala Fotboll
Thea Staffansson, IS Halmia
Mittfältare och forwards:
Ella Alexandersson, Jitex BK
Saron Berhe, IFK Göteborg
Carmen Cernjul, Hammarby IF
Isabelle Goldmann, Umeå IK
Ella Lundin, Linköping FC
Maja Nilsson, Husqvarna FF
Augusta Priks, IF Brommapojkarna
Nova Rolfsson, Malmö FF
Felicia Schröder, BK Häcken FF
Lova Sternvik, BK Häcken
Moa Svensson, Kärra KIF
Vad jag kan se innebär det att det bara är spelare födda 2007 uttagna – alltså ingen underårig. Kollar vi divisionstillhörighet är det sju spelare från damallsvenska klubbar, sju från elitettan, fem från division 1 – och Moa Svensson. Den sistnämnda sticker verkligen ut i sammanhanget då hon kommer från division 5-klubben Kärra KIF. Där spelar hon i och för sig i juniorlaget i F17-SM, men ändå.
Vore otroligt dåligt av klubbarna om de inte släpper 17-åringarna till landslagsspel i ett mästerskap. I detta fall dessutom på hemmaplan. Det är ju naturligtvis inte bara bra för deras fotbollsutveckling utan också en fantastisk upplevelse som garanterat ingår i deras fotbollsdrömmar.
Häcken har förstärkt med Jasmine Hamid från Towson University som var med på Bay FC:s försäsongsläger. Asisat Oshoala har skrivit lovord om henne på Häckens Instakonto. Kanske Häcken vågar släppa Felicia i ett sånt läge??
Jag tror att Häcken är med på det! Självklart ska man spela ett mästerskap på hemmaplan om man blir uttagen!
Laget har en tydlig identitet och rollspelare. De kommer likt F06 försöka pressa motståndarna sönder och samma och har valt spelare för det.
Moa är en tydlig rollspelare som är ohyggligt snabb. Det är även Rolfsson och Schröder men de kommer inte spela samtidigt (tror jag).
Jag tycker att det är roligt att Kärra KIF kan få med en spelare till ett mästerskap. Det visar att bra fotbollsutbildning inte är villkorat till att spela i akademi!
Sen är det kul att Sternvik får en plats. Hon har tillhört Häcken redan innan akademiverksamheten drar igång. Jag tror även där att det handlar om en tydlig roll (oklart för mig vilken), för hon har väldigt få landskamper på kontot.
Om laget får träff på sitt presspel kan de rubba vilket lag som helst givet att Schröder presterar. Hon är på en annan nivå än de flesta andra i turneringen – väldigt roligt att det är en tjej från öarna utanför Göteborg som har den rollen i ett mästerskap!