Dålig premiärdag för Alingsås

Damallsvenskan är igång. Och nykomlingen Alingsås fick ett riktigt hårt välkomnande till vår högsta serie. Jag missade första halvleken i matcherna. Jag tänkte kolla in just de grönvita från grannstan i deras bortamatch på Grimsta.

Men när Malva Larsson bjöd stockholmarna på en idiotisk straff bara 20 sekunder in i den andra halvleken och BP sedan gjorde 3–0 några minuter senare bytte jag match. Det slutade 5–1 till BP, vilket gör att Alingsås direkt lägger sig på den jumboplats där typ alla har tippat dem.

Jag slog över till Norrköpings jakt på först kvittering mot Vittsjö, och sedan även efter ett segermål. Det blev Vittsjös målvakt Savannah Madden och Norrköpings Wilma Leidhammar som kom att spela huvudrollerna.

Madden känns som en spelare som skulle kunna göra så att Vittsjö slipper att behöva se upp till det nedflyttningsstreck som många experter placerar dem under. Perus landslagsmålvakt gjorde bland annat en högklassig räddning på en straff från Leidhammar i den andra halvleken. I det läget såg 26-åringen ut som en matchvinnare.

En stund senare stod hon dock för en grov miss när hon drällde med bollen vid straffområdeslinjen, och bjöd Leidhammar på öppet mål. Det blev 1–1 mellan Madden och Leidhammar, och även 1–1 mellan Norrköping och Vittsjö.

Det måste ju förstås ses som en lite seger för bottentippade skåningar att sno poäng borta mot ett lag som många till och med placerar på medaljplats.

Och för Alingsås var det dåliga nyheter att en av de tänkbara räddningsplankorna visade kvalitet direkt. Ännu sämre nyheter för västgötarna var det väl kanske att AIK vann med 2–0 mot Linköping. Jag hade den matchen på datorn, och såg kanske totalt 10–15 minuter.

Det var inga roliga minuter för LFC. Jag fick klara vibbar av katastrofhösten i fjol. Östgötarna hade ett stort bollinnehav, men jag kan inte minnas att jag såg en enda målchans mot AIK:s fjärdemålvakt (!), 17-åriga Ella Agnekil. Och klippet med höjdpunkter på Viaplay innehåller bara två chanser – de båda AIK gjorde mål på.

Jag tog in Jonna Andersson i mitt Fantasylag med tanke på hennes fina inlägg och hörnor. Men om Linköping skall vara så här tunt och uddlöst spelar det ingen roll hur bra fot Andersson har. Nu skall jag dock inte såga LFC för mycket redan efter en omgång. I vintras fanns tanken på att laget skulle få slåss för kontraktet den här säsongen. Men resultaten under försäsongen, och framför allt i cupen, har varit såpass lovande att jag till slut placerade LFC som sexa. Det är ett tips jag riskerar att få ångra.

Slutligen en anmärkningsväd notering från USA. Där startade NWSL förra helgen. Lördagens alla tre matcher hade vinnande lag. Men alla de fem matcher som har spelats sedan i söndags har slutat 1–1. Alla fem. Hur länge håller den sviten?

En av de där 1–1-matcherna var Jonas Eidevalls debut i San Diego Wave, borta mot Angel City FC.

9 tankar på “Dålig premiärdag för Alingsås

  1. Jag såg resten av matchen och de 15 minuterna du såg var nog de bästa du fick se av Linköping och anledningen till det var att AIK bara spelade på ledning.

    De svartgula var helt överlägsna och käkade upp Linköping i pressen. Linköping är ett lag i kris som kommer få kämpa för kontraktet.

    AIK såg överraskande bra ut men berodde nog mest på det svaga motståndet.

  2. Känns som Viaplay ofta bara lägger ut målen i höjdpunkterna. Väldigt dåligt. Här finns ett länge sammandrag där några Linköpings chanser också finns med. Men AIK var klart bättre idag. Imponerande mycket mer än under försäsongen. Klart lyft med 16 åriga Nova Selin till vänster istället för Moa Sjöström. F17 får ursäkta.

    https://www.aikplus.se/videos/21493

    • Selin var bäst på plan (anser jag som bortasupporter på plats). Stod också för matchens prestation med sin precisa framspelning på kontringen som gav 1-0. LFC tyvärr årets bottennapp efter en försäsong där det sett allt bättre ut för varje match, man föll in helt i AIK:s fälla med långsam speluppbyggnad och för mycket kortpassningsspel som drog ner bolltempot och gjorde det lätt för AIK:s fysiska lag att få en matchbild som gynnade dom.

  3. Kollade som hastigast på målen från AIK-Linköping och funderar på vad Cajsa Andersson gör innan första målet. Hon är oerhört försenad till aktionen och i rörelse när skottet kommer. Känns verkligen inte som ett läge för ett givet mål.

  4. Två spelare i Hammarby gjorde avtryck idag. Smilla Holmberg måste ju få kliva upp lite i landslagsåldrarna. Varför blir hon inte uttagen i U23 direkt? Vecka in och vecka ut springer hon sönder allsvenska vänsterkanter och idag visade hon även att hon har offensiva talanger.

    Och Ellen Wangerheim! Kolla hur hon agerar när hon gör 4-1. Ensam med två försvarare (kanske inte seriens bästa, men ändå) springer hon förbi dem och skjuter lågt i första hörnet. Snälla, ge henne minuter i A-landslaget medan hon är i form (något som inte många andra blågula anfallare är just nu.)

    • Tycker Miyagawa förtjänar beröm, går från klarhet till klarhet. Bra bollvinnare, trots storleken, samt kreativ och snabbtänkt framspelare med bra blick.

      Tycker helheten i Bajen i går övertygade, insatsen överlag – lite färre bolltapp och felpass än normalt. Hoppas det är något stadigvarande …

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte att publiceras. Obligatoriska fält är märkta *