I går meddelade Hanna Glas att hon avslutar karriären. Den 32-åriga ytterbacken kom till slut upp i 59 landskamper och ett mål. Höjdpunkterna i karriären är OS-silvret 2021 och VM-bronset 2019.
De klubbar hon har representerat på elitnivå är Umeå IK, Eskilstuna United, Paris Saint-Germain, FC Bayern München, Kansas City Current och nu senast Seattle Reign. På klubbnivå är största titeln när hon blev tysk mästare med Bayern 2021.
På landslagsnivå var hon utöver de båda nämnda seniormedaljerna även med och vann EM-guld i F19-klassen 2012. Hon spelade dessutom EM både 2017 och 2022.
Hela Hanna Glas karriär har kantats av knäskador. Och eländet har inte minskat på senare år, något som säkerligen gjorde beslutet ganska enkelt. I år har hon exempelvis bara spelat en minut för Seattle Reign i NWSL.
Hennes sista landskamp från start blev EM-semifinalen mot England den 26 juli 2022. Sedan den matchen har hon inte spelat mycket fotboll alls. Hennes nästa match efter den där tunga EM-semifinalen i Sheffield var hennes sista landskamp. Hon gjorde ett sex minuter långt inhopp mot Frankrike i EM-kvalet den 12 juli 2024.
Och på de 15 månader som har gått sedan dess har hon bara spelat 540 minuter, fördelat på nio matcher. Skadorna förstörde alltså mycket. Men även om Glas kunde ha fått en ännu bättre karriär så har hon kämpat och givit sig själv, och oss betraktare en mängd högtidsstunder. Stort tack för det, och självklart önskar man nu Hanna Glas all lycka med det hon tänker satsa på framöver.
Lycka önskar man förstås även de båda svenska spelare som nominerats till Golden Girl Award, alltså priset till den bästa U21-spelaren i Europa.
Jag skall vara ärlig att säga att jag inte kände till det här priset förrän i onsdags, då jag läste att både Smilla Holmberg och Felicia Schröder fanns med bland årets tio kandidater.
Nu vet jag även att priset har delats ut sedan 2022. Och de tidigare vinnarna har varit blivande världsstjärnor som Jule Brand, Linda Caicedo och Vicky Lopez. Både Caicedo och Lopez håller fortfarande U21-åldern. Men ingen av dem är nominerad i år. Jag antar att det borde innebära att man bara kan vinna priset en gång. För jag håller ju både Caicedo och Lopez som givna på listan ovanför. Ett tredje namn jag saknar på listan är Schweiz succéforward från EM-slutspelet, Sydney Schertenleib. Hon har ju inte vunnit priset tidigare, så det kan ju inte vara därför hon saknas.
Om Caicedo och Lopez hade varit med på listan hade de även varit högaktuella för att vinna. Nu tror jag att Michelle Agyemang tar hem priset. Men jag hade lagt min röst på Lily Yohannes. Jag kan inte säga att jag har sett den 18-åriga mittfältaren från Lyon och USA:s landslag jättemånga gånger. Men när jag har sett henne har hon imponerat stort.
Och bland de tio kandidaterna skulle jag säga att hon har kommit längst. Agyemang gjorde ett par fina inhopp i EM. Men klubbmässigt platsar hon inte ens i Arsenals trupp, utan har lånats ut till Brighton två säsonger i rad. Yohannes får löpande speltid både i Lyon – som jag ser som bättre än Arsenal – och i USA:s landslag.
Det är förstås kul att vi har med två svenska spelare bland de tio. Men de hade nog behövt spela väldigt stora roller i EM för att vara aktuella för segern.
Apropå unga talanger drog F17-VM igång i Marocko igår. Där har Europa fem platser. De har tagits av Spanien, Frankrike, Italien, Nederländerna och Norge. Norskorna gick in i turneringen idag – och åkte på en riktig käftsmäll. Kina vann nämligen med förkrossande 5–0.
Matcherna kan man se gratis på Fifas tv-sida Fifa+. De två andra europeiska lagen som har spelat klart sina öppningsmatcher är Nederländerna och Italien. De orange vann alldeles nyss med 4–3 mot Kamerun. Och Italien vann med 3–0 mot Costa Rica. Apropå Italien gjorde Sofia Cantore ett snyggt klackmål i NWSL i dag. Det räckte dock inte för hennes Washington Spirit, som föll med 3–2 mot Orlando Pride.
Marta blev matchvinnare från straffpunkten för Orlando. Just Marta har haft en bra vecka rent målmässigt. Hon gjorde nämligen även ett fint frisparksmål mot Pachuca i Nordamerikas motsvarighet till Champions League. Se det här:
Dock så räckte inte Martas frisparksmål till seger i den helt avgörande matchen om den andra semifinalplatsen i turneringens grupp A. Orlando hade behövt vinna mot Pachuca för att passera den mexikanska klubben i tabellen.
Nu blev det två mexikanska lag som gick vidare till semifinal från grupp A. Och två amerikanska från grupp B. Semifinalerna spelas inte förrän i maj. Det handlar om:
- America – Gotham FC (regerande mästare)
- Washington Spirit – Pachuca
Så till den inhemska damfotbollen. I elitettan tog Eskilstuna United idag ytterligare ett stort steg mot damallsvensk återkomst. Man vann toppmötet i elitettan med Trelleborg med 2–0 och har nu sju poäng ner till trean Kif Örebro med bara tre omgångar kvar att spela.
Även IK Uppsala Fotboll har drömläge med fyra poäng ner till trean. Dock väntar två spännande matcher i nästa omgång. Den 1 november tar nämligen IK Uppsala emot Umeå IK och Kif Örebro tar emot Eskilstuna. Om UIK och Kif vinner de matcherna tajtas toppstriden till igen.
I damallsvenskan försvann sannolikt Djurgårdens chans på topp tre idag. Stockholmarna föll med 4–1 hemma mot Malmö FF, Det innebär att allt talar för att Sveriges tre lag i nästa års Champions Leaguekval blir Häcken, Hammarby och MFF.
Personligen åkte jag till Alingsås för att se det som troligen blir tidernas sista allsvenska match på charmiga Mjörnvallen. Mötet mellan Alingsås IF och Växjö DFF slutade 3–3, vilket totalt sett var ett rimligt resultat. Växjö var kanske totalt sett det något bättre laget. Men på slutet var det Alingsås som stod för en fin forcering och var närmast segern.
Alingsås hade just behövt en seger för att ha kvar chansen att hänga kvar i damallsvenskan. En pinne innebär att den högst förväntade nedflyttningen nu också har blivit verklighet. Laget har gjort det klart bättre än Trelleborg i fjol. Men totalt sett har Alingsås trupp varit alldeles för tunn.
I dag hade man tillgång till nästan alla spelare. Men det har man knappt haft i en enda match tidigare under säsongen. Och Alingsås hade definitivt behövt vara friskt under hela säsongen för att kunna utmana om en damallsvensk plats även till 2026.
Nu blir det spännande att se vad som händer med Alingsås spelare. Man har flera som skulle kunna vara intressanta både för damallsvenska konkurrenter, men även för regionala elitettanlag som IFK Göteborg och Elfsborg. Exempelvis kommer såväl Malva Larsson, Isabella Svanström som Filippa Hopkins från Blåvitts led, och Borgstenas stolthet Tove Lorén har i yngre år tränat med Camp Elfsborgs flickakademi.
Dagens match spelades alltså på gräset på Mjörnvallen. Jag tyckte att underlaget var bättre än förväntat så här i andra halvan av oktober. Alingsås har nu kvar en hemmamatch, mot Hammarby i näst sista omgången. Snacket i dag handlade om att det finns tre olika alternativ för den matchen.
I Alingsås hoppas man att Häcken skall tappa i kommande två omgångar, medan Bajen går rent. För skulle stockholmarna ha guldchans är Valhalla i Göteborg ett tänkbart alternativ för att kunna ta in mycket folk. Annars blir det spel i Alingsås, antingen på Mjörnvallens gräs eller Gerdskenvallens konstgräs.
Det rimliga är väl att Bajen inte kommer att ha så stort guldhopp den 8 november, när man skall till Alingsås. För innan dess skall Häcken möta de båda bottenlagen BP och Linköping, vilket bör innebära sex poäng.
Men Häcken har ju inte vunnit något damallsvenskt guld. Och på så sätt kan man bli sin egen värsta motståndare så här i seriespurten. Jag läste att LFC-tränaren Willie Kirk just var inne på att östgötarnas chans på Bravida Arena den 2 november är kopplad till nerver från göteborgarna.
Inte för det gör något men rätt skall vara rätt! Det blev 1-4 i Malmö matchen
Tack. Det är korrigerat nu.
Jag är imponerad av Malmö FF, medan DIFs överprestation (?) tycks ha tappat fart. Som flera här i tidigare kommentarer på bloggen har påpekat så har ju DIF också haft en hel del flyt när poängen ramlat in. Men både Malmö och DIF borde kunna se nästa säsong an med tillförsikt.
Såg att Evelina Duljan blev inbytt i 66 min. och utbytt i 89 min. med en fotledsskada i matchen mot Angel City. Därav återbudet till U23 matcherna.
Ser att det totalt är fyra återbud i U23 så här långt. Och alla fyra – Duljan, Lisa Löwing, Sara Eriksson och Matilda Vinberg – ingick i min ”drömelva”.
Men Johan dog – du må være ved at blive gammel, haha. Jeg er sikker på at jeg kommenterede på golden girl i forbindelse med Jule Brand nominering. Også Hanna Bennison er blevet nomineret som jeg husker det. Historien med Jule Brand fik desværre det efterspil at hun havde nogle svære år at leve op til egne og andres forventninger, men det ser ud til at hun blomstre fint i Lyon igen. Ikke alle priser bringer tilsvarende lykke med sig. Der findes sikkert fine interviews med hende om problemerne.
P.S. Søge funktionen på din side er direkte elendig, da jeg ikke kan søge på mine egne kommentarer, æv-bæv. :(
Du har rätt. Jag hade hört talas om priset. Du skrev om Golden Girl för tre år sedan.
Håller för övrigt med om att sökfunktionen på bloggen inte är speciellt bra när det gäller kommentarer. Däremot har WordPress sedan en ganska kort tid tillbaka ordnat en bra sökfunktion för kommentarer i mitt adminverktyg. Så jag kunde lätt hitta din kommentar.