Det behövs några år innan Europaspelet sätter sig

I kväll är det måstematch för Häcken i Champions League. Det är avspark 18.45 på nya Rambergsvallen. Några timmar senare kommer vi att veta vilka 16 lag som på fredag ska lottas in i slutspelsträdet för Women’s Europa Cup.

Som bekant har både Hammarby och Malmö FF med sig 2–0-ledningar till kvällens returer. Malmö har avspark 19.00 hemma mot St Pölten och Bajens match mot Rangers i Glasgow startar 20.00.

Noterbart från de 16 playoffmötena är att de oseedade lagen leder i nio av dem. De seedade lagen leder bara i sex, medan en är oavgjord. De sex seedade lag som leder är Wolfsburg, Eintracht Frankfurt, Hammarby, Sparta Prag, Brann och Ajax.

Man kan ju tro att den första playoffomgången innehöll en massa skrällar. Det var absolut några skrällar, men så speciellt många var det väl egentligen inte. Utan det här är på många sätt orsakat av rankingsystemet. Rent allmänt gynnas lag som spelar i Europa år efter år. Det innebär att lag som gång på gång vinner mästerskapet i svaga ligor blir övervärderade jämfört med lag från starka ligor som bara tar sig ut i Europa ibland.

Jag har ofta framfört åsikten att nationskoefficienten är alldeles för låg. Och det är det vi ser effekten av i Europa Cup. Lag från exempelvis Sverige, Nederländerna och Portugal med begränsad erfarenhet av europeiskt cupspel blir oseedade trots att de känns starkare än seedade lag från sämre nationer.

Men delvis tror jag att det här kommer att ordna till sig över tid. Det är bara andra året med Europa Cup. När cupen har funnits i fem år bör Uefas klubbranking att bli relevantare för cupen än den är nu. Då kommer vi nog inte att få se nio oseedade lag i ledning efter halva playoffspelet.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte att publiceras. Obligatoriska fält är märkta *