Det är ingen tvekan om vilket lag den samlade presskåren i Wolfsburg helst vill ha till kvartsfinal av Norge och Australien.
För nyss tog Norge ledningen i matchen med 1–0 efter att målvakten Melissa Barbieri agerat svagt och låtit Elise Thorsnes få göra mål på något som inte ens var en målchans.
Då var det tyst här i presscentrat.
Direkt på avspark slog dock Australien tillbaka. Ett tveksamt norskt försvaringripande gav australiskorna chansen. Och de tog den. På ett inspel från Lisa De Vanna på vänsterkanten styrde Kyah Simon bollen snyggt i bortre med högern – 1–1.
Och det jublades rejält här i Wolfsburg.
Det är cirka 20 minuter kvar att spela. Och Norge måste göra mål för att ta kvartsfinalplatsen från Australien.
I den andra matchen leder för övrigt Brasilien med 2–0 mot Ekvatorialguinea. Brasilien kommer alltså att vinna gruppen.