Kommer på att jag inte har berättat om reaktionerna här i Tyskland, över tyskornas oväntade sorti ur VM.
Faktum var att laget åkte ut så sent i lördags kväll att nästan inga tidningar hann med någon mer ingående rapportering i söndagstidningen.
De flesta hann faktiskt inte få med något.
Alltså kom de flesta reaktionerna i dag.
Mest högljutt reagerade Birgit Prinz pappa Stefan Prinz, som kräver förbundskapten Silvia Neid:s avgång.
Den nyheten har rullats här i Tyskland under dagen. Jag noterade på TT:s nyhetsflöde att den till slut även nådde hem till Sverige.
Annars är det mest uppmuntrande artiklar.
Tysklands största tidning, tabloiden Bild har toppat med förlusten på sin förstasida två dagar i rad. I går löd rubriken:
”Tårar, Sorg, Ute! – Men för oss förblir ni trots allt hjältinnor!”
I dag var det:
”Tårar och tequila: Våra VM-tjejers jobbiga natt.
Och nu är vi också borta från OS”
I dag kom även en hel del kritik mot Silvia Neid. Tidningen listar fem orsaker till varför Tyskland åkte ut – och fyra är Neids fel.
Ansedda Süddeutsche Zeitung toppar tidningen med en bild där Celia Okoyino da Mbabi gömmer huvudet i sin tröja. Rubriken är ”Gömmer sig i rampljuset”
I tidningens sportbilaga (ovan) är den korta rubriken rakt av ”Plötslig tomhet”.
Och så verkar hela Tyskland känna.


