525 mil och 65 helsidor

VM är över sedan flera dagar tillbaka. Och även om man inte är helt fri från VM i tanken ännu, så börjar jag sakta men säkert ta mig ur den koma jag befunnit mig i under de senaste veckorna.
Faktum är alltså att jag inte kom ihåg min portkod när jag kom hem i tisdags. Först vid torsdag lunch dök plötsligt koden åter upp i huvudet.
VM har dominerat mitt liv total under drygt tre veckor. Men att man börjar komma in i sitt vanliga liv är ett tecken på att det är dags att lägga mästerskapet bakom sig. Och att det är dags att avsluta den här VM-bloggen.
Bloggen kan möjligen återstartas som BT:s sportblogg om några veckor. Men tills vidare kommer den att vara vilande.

Jag avslutar med lite statistik från min VM-resa:
* Jag lämnade BT lördagen den 25 juni (midsommardagen) klockan 14.45
* Jag var tillbaka på BT klockan 21.54 tisdagen den 19 juli.
* Under de drygt 25 dygnen körde jag 5254,5 kilometer – alltså 21 mil om dagen.
* Undantar man många långa promenader ägnade jag noll minuter åt egen träning – det är jag inte stolt över…

En stor del av BT:s VM-sidor utlagda hemma i vardagsrummet

* Vi hade 65 helsidor VM i BT – 50 av dem var byggda kring mitt material. Det är jag stolt över.
* Jag har 919 bilder i min VM-mapp. Ett par av dem kom in i tidningen, närmare 100 av dem har publicerats här på bloggen.
* Min VM-blogg drog vi i gång den 28 juni. Här på den har jag skrivit 185 inlägg – fler än sju per dag.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte att publiceras. Obligatoriska fält är märkta *