Klubblags-VM sänds på franska Eurosport

Klockan har precis passerat midnatt när jag skriver det här. Det innebär att det är torsdag, och bara några timmar tills det inofficiella klubblags-VM:et sparkar igång.

Det kallas Mobcast cup, och består av fyra lag. I den första semifinalen möts de japanska cupmästarinnorna NTV Beleza och Champions Leaguemästarinnorna Lyon. I den andra de australiska mästarinnorna Canberra United och japanska ligamästarinnorna Inac Kobe Leonessa.

Lyons möte med Beleza drar igång 8.30 i dag på morgonen, svensk tid. Den direktsänds på franska Eurosport, för er som får in den. Och ja, Lotta Schelin är med i Japan.

Matchen Leonessa–Canberra spelas 11.20 svensk tid. Huruvida den tv-sänds vet jag inte. Men det skulle förvåna om inte någon japansk kanal sänder.

Även finalen, som spelas på söndag 9.20 svensk tid, direktsänds i franska Eurosport.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte att publiceras. Obligatoriska fält är märkta *