Felicia Schröder till Real för transferrekord

Det har gått någon timme sedan det blev officiellt. Felicia Schröder fortsätter i karriären i Real Madrid, och Häcken säljer för rekordsumma.

Kul att damallsvenskan får ha världsrekordet i transfersumma igen. Minns jag rätt var senaste gången vi hade det när Tabitha Chawinga inför säsongen 2018 såldes från Kvarnsveden till kinesiska Jiangsu Suning för 1,5 miljoner kronor. Åtta år senare har rekordet mer än tiodubblats.

Personligen kan jag inte säga att jag jublade när jag hörde ryktet i går. Det var mer att jag kände mig lite frågande.

Nyss visade SVT ett inslag med Schröder. Och det var kul att se hur övertygad hon verkar vara om att det här är ett bra klubbval. Det lugnade mig lite, men långt ifrån helt.

Jag känner inte att Real Madrid verkligen har visat ambition inom damfotbollen. Laget är klar tvåa i Spanien, men har inte gått längre än Häcken i Champions League. Det vill säga kvartsfinal.

Dock var ju vinterns insats kanske ändå klubbens bästa. Man tog elva poäng i ligafasen, bland annat efter segrar mot PSG och Wolfsburg. Men man kryssade också mot Paris FC och Twente. Och man åkte ut med förnedrande 12–2 mot Barca i kvartsfinalen.

Känslan är att Real Madrid bara är marginellt bättre än det Häcken som Schröder kom fram i. Dock har ju Hisingsklubben blivit sämre sedan dess. Så det är ju ett steg uppåt för damallsvenskans skyttedrottning. Och skall man vara positiv är det ett steg till en klubb där hon bör ha bra chans till speltid.

Reals bästa målskyttar i ligan den senaste säsongen var Caroline Weir 14, Alba Redondo 6, Athenea del Castillo 6 och Linda Caicedo 5. Det är väl inget överbetyg till anfallarna att en mittfältare blev klart bästa målgörare.

11 tankar på “Felicia Schröder till Real för transferrekord

  1. Det ska bli spännande att följa Schröder i Real. Ett överraskande val, kan jag tycka. Håller med om att man inte riktigt sett en satsning från Real. Men när de nu slår rekord, så kanske det ändå är något på gång i klubben. Vi får hoppas det. Jag hoppas det blir bra för Felicia, för det kommer gynna landslaget så klart.

  2. Caroline Weir lämnar för Lyon, och Lineth Beerensteyn ansluter från Wolfsburg där hon gjorde 9 mål under säsongen.

  3. Det är ett konstigt klubbval. Mer än övergångssumman så hoppades vi väl på att Felicia Schröder skulle gå till en av de riktigt stora klubbarna, typ en semifinalist i Champions League?

    Men kanske är det nu Real Madrid visar att man vill lyfta till att bli en de stora i Europa?

  4. Jag håller med om att det var ett lite udda val. Spanska ligan håller ingen hög klass rakt igenom, och Real är inte ens nära övermäktiga Barca.
    Jag tycker också att de kunde varit lite kyligare; transferrekordet kan komma att ryka senare i sommar och jag tror nog det fanns +5mkr till att hämta.

    Samtidigt har Schröders plan varit otroligt tydlig (och vettig) i hur hon har etablerade sig i Häcken och landslaget:
    1) Häcken, 2) Outstanding Damallsvenskan, 3) Körkort, 4) Europacupspel, 5) Vinna titlar med Häcken, 6) Etablera sig i landslaget, 7) Studenten. Sen är det dags att bli utlandsproffs.

    Få ungdomar som haft kraft nog att följa en sådan plan och istället hoppat på ett lukrativt erbjudande långt tidigare. Nu hjälpte nog Häcken till med kontraktsförlängningen förra året, men otroligt snyggt jobbat av samtliga parter!

    • Håller med dig i det mesta. Real är ett bra val. Madrid en fin stad.
      Felicia är bara 19 år, hon behöver utvecklas ytterligare i flera delar, tufft att kasta sig in i topplag som Lyon samt några av de bästa engelska, Hennes tid kommer.
      Hon har säkert en bra plan tillsammans med nya agenten. Enligt Felicia ville hon ha en bättre kontakt och ett stabilare bollplank genom karriären. Ännu ett bra val.
      Hon ska också flytta hemifrån för första gången….
      Övriga svenskor kommer säkert att vara till stor hjälp, framför allt Angeldal.
      Visar än en gång svenska spelares popularitet utomlands.

      • Jag håller helt med. jag tror inte alls at det hade varit bra att direkt ge sig in i ett absolut topplag och därmed löpa större risk att få sitta på bänken.
        Schröder behöver UTVECKLAS fotbollsmässigt.

  5. Tycker ändå Häcken gör rätt som säljer nu. Man ska alltid sälja när en spelare är riktigt het och efter att ha öst in mål i Damallsvenskan och även varit väldigt bra i Europa Cup så är hennes marknadsvärde väldigt högt just nu. Att vänta och sälja om något år innebär också en stor risk även om de kanske hade kunnat få några miljoner till då. Ett korsband kan ryka när som helst och då är läget ett helt annat.
    Om Schröder vill gå och Häcken slår nytt transferrekord är det väl perfekt för alla parter?

    Dessutom är det säkert skönt för Schröder att få klart med sin nya klubb så tidigt. Nu kan hon ta lite semester och sen bygga upp sig inför en ny säsong.
    Häcken å sin sida har gott om tid att bygga sin trupp inför hösten. Detta hade ju kunnat dra ut på tiden och inte bli klart förrän i slutet av fönstret, att allt redan är klart är bra för alla.

    Var gäller val av klubb kan jag tycka det är lite befriande att hon inte följer strömmen och fastnar på bänken i Wsl som många andra svenskor har gjort. Än så länge är Real en bra bit bakom Barca men de har gjort några spännande värvningar och Barca verkar tappa en hel del spelare. Om några år kan Real vara förbi Barca om de fortsätter montera ner damlaget.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte att publiceras. Obligatoriska fält är märkta *