2–0 är ett bra resultat

Efter gårdagens tråkiga resultat för Häcken i Champions League blev onsdagen en bra svenskdag i Uefa Women’s Europa Cup. Både Hammarby och Malmö FF vann sina matcher med 2–0 och tog steg mot huvudturneringen.

För svensk del är det ju alltid bra när våra lag vinner sina matcher. Det viktigaste i nuläget är ju att vi behåller sjundeplatsen på rankingen och därmed får ha kvar tre lag i kvalet mot Champions League även framöver. För att nå det målet gäller det i första hand att hålla Nederländerna bakom oss.

Just nu har våra svenska lag tagit fler poäng den här hösten än de nederländska. Men även Nederländerna hade en bra onsdag. Alla landets tre lag vann sina matcher i Europa cup och har bra chans att ta sig in i huvudturneringen. Och då kan de ta in poäng på oss.

Helst vill man ju att vi ska börja närma oss den sjätteplats som innebär att vårt mästarlag skulle få en direktplats in i UWCL:s ligafas. Den platsen har just nu Portugal. Och hittills har de portugisiska lagen lyckats bättre än de svenska i höst. Men Brøndbys 4–1-seger mot Sporting öppnar ändå en liten möjlighet för oss att smyga oss närmare Portugal i vinter.

Jag har sett höjdpunkter från de båda svenska lagens matcher. Utifrån det klipp jag såg borde Hammarby ha gjort betydligt fler än två mål på Glasgow Rangers. Men det bör ändå räcka med en tvåmålsledning inför bortamötet.

Malmö tog en stark seger borta mot St Pölten. Jag har hela tiden trott att MFF är ett bättre lag än den österrikiska storklubben. Men jag var ändå lite orolig eftersom St Pölten har en betydligt större rutin vid Europaspel än Malmö. Den oron känns obefogad. För att ha med sig 2–0 till hemmamatchen är ju ett läge som MFF inte bör kunna missa.

I Champions League fick vi en liten skräll idag när fjolårets succélag OH Leuven från Belgien lyckades spela 0–0 hemma mot Roma. Tolv av de 18 lagen i ligafasen får spela slutspel efter jul. Efter första omgången är det just tolv lag som har tagit poäng.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte att publiceras. Obligatoriska fält är märkta *