Fischer målskytt mot Barcelona

Nilla Fischer blev målskytt redan i sin första match för de regerande Champions League-mästarinnorna Wolfsburg.

Tyskorna spelar fyrlagsturnering i franska Calais. I semifinalen besegrades spanska mästarinnorna Barcelona med 2–0. Alexandra Popp sköt 1–0 i 61:a minuten. Sex minuter senare nickade Fischer in det andra målet på en hörna från Lena Goessling.

I finalen på onsdag ställs Fischer mot Kosovare Asllani. PSG vann nämligen i går mot italienska Inter med 5–0 i sin semifinal. Asllani blev mållös i matchen. PSG:s fem mål gjordes nämligen av Laura GeorgesCaroline Pizzala, Lindsey Horan, Kenza Dali och Ouleye Sarr. Samtliga målen ser du på den här länken. Där ser du även att det fjärde målet är en riktig grov tavla av Inters målvakt.

2 tankar på “Fischer målskytt mot Barcelona

  1. Följande är helt ovidkommande vad gäller det du skrivit om ovan, men ändå…Har läst din sammanfattning av Öxabäcks historia som damlag på Borås Tidnings hemsida. Finns möjlighet att du kommer att skriva en bok om detta lag? Öxabäck förtjänar att få sin historia nedtecknad i bokform.

    • Hej. Din fråga är möjligen ovidkommande för aktuellt inlägg, men inte för svensk damfotbollshistoria. Jag vet att det faktiskt pågår ett bokprojekt kring Öxabäcks IF:s historia. Jag är själv inte inblandad, och kommer inte ihåg vem som håller i det. Men jag vet att vi på BT skrev om projektet tidigare i år.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte att publiceras. Obligatoriska fält är märkta *