Det vackraste laget 2011

Som du kanske noterat har jag tidigare gjort en topplista över VM:s snyggaste spelare. Därmed har man rätt att anse att mitt ifrågasättande av VM:s slogan är dubbelmoral.
Men nog är väl ”The Beautiful Side of 20Eleven” högst tveksam?

The Beautiful Side of 20Eleven

Side kan ju som bekant både betyda sida och lag.

Jag noterade i förra veckan att tyska stjärnan Simone Laudehr hade twittrat om hur kul det var att hon äntligen fick svara på frågor om fotboll till media. Innan bad journalisterna mest om hennes sminktips och annat liknande.

Visst är det ofrånkomligt att man noterar vem som är snygg och vem som inte är det. Det gör man ju på gott och ont i alla sammanhang.
Men att fotbollen officiellt skall behöva spela på utseende känns så tråkigt. Det måste väl ha gått att hitta en slogan som handlar om fotboll?

För övrigt har jag fått önskemål om att göra en ny lista över snygga spelare. Men även om ”Mitt val är Mitts” från den 6 juli otvivelaktigt är det mest omdiskuterade inlägget i den här bloggen så blir det inga fler sådana listor.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte att publiceras. Obligatoriska fält är märkta *