Det har gått drygt två dygn sedan VM-lottningen, och röran kring upplägget för VM:s utslagsmatcher är inte över.
Ni som har följt den här bloggen vet att jag i fredags först uppmärksammade att slutspelsträdet på Fifas officiella VM-hemsida såg ut att vara riggat till fransk fördel. På den ena slutspelshalvan fanns bara två gruppsegrare, medan det var fyra på den andra. Och både ettan och tvåan i Frankrikes grupp var placerade på den ”lätta” halvan.
När jag under själva lottningen letade i VM-reglerna efter en mall för hur de fyra grupptreorna skulle fördelas vid olika scenarion blev jag osäker på om spelschemat på Fifas VM-hemsida verkligen var korrekt. I reglerna fanns det nämligen ett annat slutspelsträd.
Ett tag trodde jag att det var jag själv som hade läst fel, trots att jag hade kollat Fifas matchschema fyra gånger. Men det var inte jag som hade rört till det. Det var Fifa.
Redan på lördagskvällen lade de ut ett reviderat spelschema på sin VM-hemsida, där de hade bytt plats i slutspelsträdet på ettan och tvåan i Sveriges grupp – grupp F. Fifa skyller sitt misstag på ett tryckfel. Det var alltså Nisse – Tryckfelsnisse – som hade varit framme.
I det nya, uppdaterade matchschemat finns det tre gruppsegrare på vardera sidan av slutspelsträdet – vilket är rimligt. På så sätt är Frankrikes fördelar borta. Det nya trädet går att se på den här bilden från Wikipedia:

Det reviderade slutspelsträd som Fifa presenterade på kvällen den 8 december, alltså just efter VM-lottningen.
Ni som är uppmärksamma ser att det här trädet innehåller en anmärkningsvärd detalj – man har inte delat på alla ettor och tvåor. Grundregeln i internationella mästerskap är ju att de lag som spelat i samma grupp inte skall kunna stöta på varandra igen förrän i finalen, i varje fall inte ettan och tvåan.
Men enligt det här upplägget kan den ena semifinalen spelas mellan ettan och tvåan i grupp A och i den andra semifinalen kan ettan och tvåan i grupp E ställas mot varandra. Det är emot Fifas egna principer.
Men det här är inte det konstigaste med den här soppan.
Det konstigaste är att Tryckfelsnisse verkar ha varit framme och ställt till det för Fifa på fler ställen vad gäller spelschemat.
I det matchschema som nu ligger på Fifas VM-hemsida, och som även gick ut i en internationell pressrelease i lördags kväll, gäller följande:
Vinnaren i Sveriges grupp, grupp F spelar åttondelsfinal mot tvåan i grupp B. Och vinnaren i den matchen spelar kvartsfinal mot segraren i matchen mellan vinnaren i grupp A en grupptrea (C/D/E).
Tittar man däremot i Fifas officiella dokument med VM-reglerna hittar man en helt annan lottning för vinnaren i Sveriges grupp.
Enligt det dokumentet ställs vinnaren i grupp F mot tvåan i grupp E i åttondelsfinal. Och det lag som vinner där får spela kvartsfinal mot segraren mellan vinnaren i grupp B och en grupptrea (A/C/D)
Personligen väljer jag att tro att det är det slutspelsträd som finns i regeldokumentet som är det som gäller. Det känns ju mest rimligt. Det slutspelsträdet är dessutom gjort efter de grundprinciper som brukar gälla vid internationella mästerskap. Jag tror alltså att Tryckfelsnisse återigen har varit framme och rört till det matchschema som ligger på VM-hemsidan.
Jag har skickat en fråga till Fifas officiella twitterkonto för VM kring det här. Dock utan att få svar. Så vi får vänta ytterligare en tid innan vi fullt ut kan analysera VM-lottningen.
Håll i och håll ut Johan! Men visst är det märkligt att det alls ska uppstå frågetecken kring detta.
Å så gnälls det på vårt kära Fotbollsförbund och dess brister… På tal om SvFF så har ju licensnämnden gett grönt ljus för samtliga damallsvenska lag inför 2019. Dock kommer det en ny prövningsrunda angående licenserna lite senare, om jag fattat galoppen rätt. Som det alltså ser ut har Kungsbacka DFF klarat det första ekonomiska nålsögat, trots alla svarta rapporter om kassaläget. Nu ska vi inte måla en viss potentat på väggen, men om, tänk OM klubben skulle tvingas kasta in handduken under spelets gång, ungefär så som Tyresö FF fick göra några säsonger tillbaka! Detta gäller knappast ”nygamla” KIF Örebro, som tycks ha det bättre ställt med budgeten. Vad jag egentligen vill komma fram till är detta: ponera att Kungsbacka – eller något annat lag i OBOS Damallsvenskan – stryks i serien. Då bör Lidköpings FK per automatik flyttas upp till den lediga platsen och hur är det då ställt med de sportsliga förutsättningarna på hemmaarenan Framnäs IP? Där finns både natur- och konstgräs, men belysningen, sittplatserna och de övriga faciliteterna? Håller de måttet visavi de stränga reglerna?
Pingback: Kort lägeskoll om VM-lottningen | En blogg om internationell damfotboll
Pingback: Jag fick Fifa att ändra i VM-reglerna | En blogg om internationell damfotboll