Noterar att svenska krönikörer är rätt hårda i sin dom av Hedvig Lindahl i dag. Här är en genomgång av synpunkterna på målvaktsspelet i våra största tidningar.
Själv är jag splittrad till synpunkterna. Att spela långt ut är ju inte en tavla i sig, vilket flera av krönikörerna verkar tycka.
Men att spela långt ut, trots att det har varit otroligt tydligt i de senaste matcherna att alla motståndare vet om att hon gör det – det är en självmordstaktik.
För alla vet om Lindahls utgångsposition. Det hörde jag Abby Wambach säga på Alva Nilsson:s fråga efter träningsmatchen i Halmstad den 16 maj. Alva har skrivit om det här.
Så totalt sett är sågningen av Lindahl trots allt välförtjänt.
Och Sverige har haft tillräckligt med defensiva problem ändå den här våren. Backarna skall inte behöva springa runt och vara oroliga för skott från mittlinjen. Så jag upprepar min uppmaning: Hedvig, ta en lite lägre utgångsposition!
* OS-arrangören inledde med att göra bort sig totalt. Att presentera Nordkoreas spelare på storbildsskärmen på arena bredvid bilder på Sydkoreas flagga var en högst onödig förolämpning.
Och hur illa man än må tycka om Nordkoreas regim så är ett sådant misstag oförlåtligt.
* Utanför OS presenterade Göteborg i går Yael Averbuch som nyförvärv. En rutinerad, före detta landslagsspelare från USA är förstås ett kanonförvärv.
Men att presentera henne samma dags som det är OS-premiär är inte kanon. Då får man minimalt av utrymmet i massmedia. Har inte klubbarna någon som helst mediautbildning?
