Vi fick drömlotten – vi fick Thailand. Det är det viktiga från kvällens lottning.
Men vi börjar mot Chile i Rennes den 11 juni. Ett chilenskt lag som har en väldigt bra målvakt i Tiane Endler och som lyckades skrälla borta mot Australien i en träningsmatch nyligen. Men som Sverige bör ha sisådär 92–6–2 mot.
Andra matchen går mot Thailand den 16 juni i Nice. Där ger jag Sverige 95–4–1 – alltså en väldigt bra chans att vinna.
Vi har alltså väldigt goda chanser att stå på sex poäng och redan vara klart för slutspel när vi möter världsettan USA i Le Havre den 20 juni. I den matchen är amerikanskorna förstås favoriter. Vad som väntar efter gruppspelet är lite oklart.
Precis innan lottningen drog igång upptäckte jag nämligen att det finns två olika uppgifter kring slutspelsträdet på Fifas officiella VM-hemsida. Jag tror numera att det spelschema som jag utgick ifrån i mitt tidigare inlägg är felaktigt.
För efter lite letande hittade jag det här officiella dokumentet, med reglerna för VM – och där ser slutspelsträdet annorlunda ut. Där är det tre gruppsegrare på vardera slutspelshalva, och där är det inte är tillrättalagt för Frankrike på det sätt som det såg ut. Jag hoppas och tror att det är det här slutspelsträdet som gäller.
Med det slutspelsträdet får vi följande slutspel, förutsatt att det högre rankade laget vinner i alla matcher:
Åttondelsfinaler:
2nd A v. 2nd C = Winner 1: Norge–Brasilien
1st D v. 3rd B/E/F = Winner 2: England–Nya Zeeland
1st B v. 3rd A/C/D = Winner 3: Tyskland–Sydkorea
1st F v. 2nd E = Winner 4: USA–Nederländerna
1st E v. 2nd D = Winner 5: Kanada–Japan
1st C v. 3rd A/B/F = Winner 6: Australien–Kina
2nd B v. 2nd F = Winner 7: Spanien–Sverige
1st A v. 3rd C/D/E = Winner 8: Frankrike–Italien
Kvartsfinaler:
Winner 1–2, Brasilien–England
Winner 3–4, Tyskland–USA
Winner 5–6, Kanada–Australien
Winner 7–8, Sverige–Frankrike
Semifinaler: (i Lyon)
England–USA
Kanada–Frankrike
Final: (i Lyon)
USA–Frankrike
En uppdaterad (vad det verkar) Wiki-sida med en del grafik kanske kan bidra till ytterligare tydlighet: https://en.wikipedia.org/wiki/2019_FIFA_Women%27s_World_Cup
Jag vet inte om det gjorde saken bättre. För Wikipedia kör ju det slutspelsträd som har fyra gruppsegrare på ena halvan. Alltså det träd som jag numera tror är felaktigt.
OK, då kanske man får nöja sig med resten inklusive grafik/bilder och grupplottning. Det verkade som att sidan uppdaterades i realtid i samband med lottningen, men grundfelet kanske är kvar då.
Men nu är det ändrat på Wikipedia. Nu är det tre gruppvinnare vardera på slutspelsträdets halvor.
Men helt nöjd är jag inte. För vid en närmare koll är det faktiskt en tredje variant som ligger på Wikipedia. En variant med tre gruppsegrare på vardera halvan, men där ettan och tvåan i grupp A fortfarande ligger på samma halva.
Thailands damlandslag – Linköpings FC 0 – 3.
Jo, 2014 var LFC inbjudet av det thailändska flygvapnet för ett goodwillbesök, som innefattade en vänskapsmatch mot just det thailändska landslaget den 25 januari. Resan hade naturligtvis att göra med vissa flygplansaffärer. Gästerna vann som sagt, utan besvär, men i samma match skadade sig Linda Sällström – än en gång. Vänskapsmöte är vänskapsmöte och thailändskorna har förmodligen tagit några kliv framåt sedan 2014. Det får vi förstås bekräftelse på när de möter Caroline Seger & Co i kommande VM.