Där satte Tyresö Press på Malmö

Christen Press

Christen Press

I dag tog silly season fart på allvar. Tyresö presenterade för två timmar sedan Christen Press och Malin Diaz som nyförvärv. Därmed visar mästarinnorna att de tänker behålla Kronprinsessan Victorias pokal i mer än ett år.

Kommer ni i håg hur det lät för ett år sedan? Då sa alla att damallsvenskan är den bästa och jämnaste toppligan inom damfotbollen.

De rösterna tystnade sakta men säkert under säsongen, där ju Tyresö och Malmö tidigt gjorde den jämna ligan väldigt ojämn. Till slut var duon 16 poäng före trean Linköping. Ett gigantiskt avstånd i en serie med tolv lag.

Nu är det väldigt få som talar om den jämna damallsvenskan. För allt talar ju för att även 2013 års upplaga blir en tvålagsserie. Medan Malmö och Tyresö förstärker ytterligare kämpar övriga lag med att upprätthålla den nivå de höll 2012.

Samtidigt som Tyresö i dag presenterade en internationell toppspelare och en megatalang redovisade även utmanaren Linköping två nya spelare. Det handlar om Djurgårdens holländska Renée Slegers samt IFK Norrköpings Emma Lennartsson. Inget ont om Slegers och Lennartsson, men det är ändå nyförvärv på en helt annan nivå än de Tyresö kunde visa upp.

Renee Slegers

Renée Slegers

Avståndet mellan topplagen och övriga ser alltså ut att kunna öka ytterligare i år. För den trupp som Tyresö nu har är makalöst stark. Och Malmös är inte mycket sämre. Men tillbaka till Tyresö. Den 29 december presenterade de följande trupp på sin Facebooksida:

Målvakter
Carola Söberg och Jessica Höglander

Backar
Johanna Frisk, Karin Lissel, Linda Sembrant, Line Röddik Hansen, Annica Svensson, Meghan Klingenberg och Elaine Estrella Moura.

Mittfältare
Lisa Dahlkvist, Caroline Seger, Veronica Boquete, Emilia Appelqvist, Lisa Grönborg och Johanna Rytting Kaneryd.

Ytterfält/forwards
Kirsten van de Ven, Marta Vieira da Silva, Madelaine Edlund, Jennifer Egelryd och Pauline Hammarlund.

Dessutom fördes samtal med Lisa Klinga. Till det kommer nu alltså Press och Diaz. Den senare kommer att få svårt att platsa i startelvan. Men jag tror att hon kommer att ha nytta av tempot på Tyresös träningar. Hon kanske kan lära sig att bättre avväga när hon skall spela på få tillslag, och när hon skall vårda boll.

Press däremot går rakt in i startelvan. Och hon kommer att ösa in mål. Min gissning blir att hon gör över 30. Fast det förutsätter att Marta blir kvar.

För det har viskats om att hon haft funderingar på en flytt. Och enligt den här artikeln i Aftonbladet kan hon fortfarande bryta kontraktet. Fast det är väl bara några enstaka klubbar som skulle kunna ha råd med henne.
Jag var just inblandad i en liten twitterdiskussion i ämnet. Och vi stannade vid tre tänkbara klubbar; PSG, Frankfurt och Rossiyanka. Men mest troligt är ändå att hon blir kvar. Eller?

Däremot lär flera av de yngre spelarna vara aktuella för utlåningar. För att gå in i säsongen med 22 eller 23 spelare känns väl saftigt.

Till sist måste jag ändå kritisera Tyresö för dagens presskonferens. Varför presenterade de Press och Diaz samtidigt?
Det här visar lite av damfotbollens brist på kunskap om medias sätt att arbeta. Har man två namnkunniga spelare på väg in så bör man presentera dem en och en, för att maximera spaltutrymmet. Helst på vardagar, då det inte händer så mycket annat i idrottsvärlden.
Att bunta ihop två toppförvärv ger oftast bara halva mediautrymmet mot vad man kunde ha fått. Tyvärr.

Kanske läge för EDF att hålla en kurs i mediahantering för de damallsvenska klubbarna?

2 tankar på “Där satte Tyresö Press på Malmö

  1. Visst är LFC:s värvningar på en annan ‘nivå’ men jag gillar ändå satsningen på relativt unga utvecklingsbara spelare att lägga till den starka rutinerade stomme man förfogar över. Kul också att Norrköpingstjejen Emma L blir östgötska nr 5 i truppen, Anders Mäki & Ci verkar ha som uttalat mål att öka den lokala förankringen vilket jag tror är helt rätt väg att gå.

    Vad gäller Tyresös värvningar så håller jag inte alls med dig om Malin Diaz, visst lär det vara bra tempo på träningarna men hon borde valt en ‘mindre’ klubb där hon skulle fått speltid. Att ruttna på en avbytarbänk eller i värsta fall lånas ut till en sämre utländsk liga är nog inte det bästa för en ung spelares utveckling.

    Press är förstås en supervärvning men oj vilken ‘snyting’ för Tyresös bästa målskytt Edlund att nu sannolikt förpassas ur startelvan som ‘belöning’.

    • Diaz situation är intressant. Hon blir 19 år i år, och som jag ser det har hon råd med en se-och-lära-säsong.

      Skall hon bli A-landslagsspelare i framtiden är det Tyresös centrala mittfältare hon skall konkurrera ut. Och varför inte kolla upp vad som krävs, och ta kampen direkt?

      De spelare som når hela vägen är oftast de som klarar av att ta en petning, eller en skada, och komma tillbaka ännu starkare. Jag tycker Diaz visar mod och karaktär genom att välja Tyresö. Skulle det sedan visa sig att hon inte får spela något alls kan hon alltid byta klubb till sommaren.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte att publiceras. Obligatoriska fält är märkta *