Det är mindre än sju timmar tills Thomas Dennerby skall presentera sin OS-trupp. Och spekulationerna är i full gång i mitt twitterflöde.
Ett rykte säger att det skall bli chockartade besked i kväll. Ett annat att samtliga fyra som spelade i går skall vara klara för OS-truppen.
Det senare bygger för övrigt på den här artikeln i Expressen. Samma tidning slår fast att de redan vet hur truppen kommer att se ut:
Den tvärsäkra rubriken visar sig dock röra ett blogginlägg från Anders Nilsson, där han spekulerar i vilka spelare som kommer med. Jag tror i och för sig att han är ganska rätt ute, för han har ju listat exakt de 18 spelare som jag själv kommit fram till. Men att slå fast att truppen kommer att se ut just så känns onödigt.
Visst finns det några mindre skrällchanser. Som att Kristin Hammarström skulle komma in på Sofia Lundgren:s bekostnad eller att Jessica Landström tar Madelaine Edlund:s plats. Men någon chockuttagning? Eller chockpetning? Nej, så jobbar inte Dennerby.
Visst vore det oväntat om Sara Larsson kom med, men inte heller det skulle vara en chock. Det är inte heller en chock om Malin Levenstad kom in på bekostnad av Annica Svensson eller Stina Segerström – även om det skulle kännas oväntat.
Men räkna inte med att bli speciellt överraskad i kväll.
Dennerbys presskonferens direktsänds för övrigt på SVTplay från 19.30.

Jag tror att du kommer åtminstone bli lite förvånad.
Spännande. Det låter som att Sara Larsson trots allt kommer med. I så fall en rejäl chanstagning av Dennerby. Inte minst då hon bara har två seriematcher kvar innan OS, och att det knappast kan vara smart att spela 90 minuter vardera i de två. Hon skulle således komma till OS med minimal matchträning. Som sagt, en rejäl chansning.
TD har ju inte gjort sig känd för att vara någon som bjuder på överraskningar i sina uttagningar. Till VM var kanske Marie Hammarström den största skrällen och det gick ju bra :) Men det finns saker som tyder på att denna gång kanske det blir lite annorlunda och då kanske framförallt vilka som blir reserver. Kl 19:38 bör vi veta svaret men jag är beredd på reservöverraskningar.
Jag hoppas optimistiskt på Lisa Ek!!
Tror inte att det finns ens en teoretisk möjlighet till det. Förbundet var tvungen att anmäla ett stort antal spelare i höstas. Och man kan bara välja bland dem. Tror varken Ek eller Sofie Andersson fanns med i den så kallade bruttotruppen. Tyvärr.