Hamnar Sinclair också i Frankfurt?

Enligt uppgifter i den kanadensiska tidningen The Globe and Mail från Toronto kommer Christine Sinclair att bli lagkompis med Sara Thunebro i tyska storlaget FFC Frankfurt i vinter.

Uppgifterna är inte bekräftade från någon part, men ändå intressanta.

Storsatsande Frankfurt har en fiaskosäsong bakom sig. De föll ju som bekant mot Lyon i finalen av Champions League. Men värre var att de bara slutade trea i Frauen-Bundesliga, som därmed inte är inkvalade till vinterns Champions League.

För att undvika fler sådana fiaskon har Frankfurt kraftsamlat rejält inför den säsong som inleds den 2 september.
Under sommaren har man värvat tyska landslagsspelare som Simone Laudehr, Babett Peter och Bianca Schmidt samt franska Sandrine Bretigny. Dessutom får man tillbaka Nadine Angerer, Ali Krieger och Kim Kulig från skador.

Men man har saknat en riktig målskytt sedan Birgit Prinz slutade. Och Sinclair är förstås en fullgod ersättare till den tyska superstjärnan.

Med henne skulle Frankfurt få en uppställning som gör att Tyresö känns som rena B-laget.
Och det känns ju lite synd att inte Frankfurt, och Tyresö, kommer att spela Champions League-fotboll kommande säsong.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte att publiceras. Obligatoriska fält är märkta *