Detta bildspel kräver JavaScript.
I dag har det varit nyhetstorka i damfotbollsvärlden. Det som har hänt är att kvalet till Champions League har dragit igång.
Såvitt jag vet har ingen svensk spelare varit i aktion, isländska Thor/KA:s Johanna Henriksson satt nämligen på bänken när laget inledde sitt gruppspel med 2–0-seger mot nordirländska Linfield.
I övrigt noteras att Cecilie Pedersen räddade norska Avaldsnes genom att sätta segermålet till 3–2 i slutminuterna mot Portugals mästarlag Sporting. Portugisiskorna tog ledningen med 2–1 i början av den andra halvleken, men norskorna lyckades alltså vända. Avaldsnes två första mål gjordes av två spelare som tidigare varit i damallsvenskan, nämligen Gaelle Enganamouit och Maruscha Waldus.
Alla tisdagens resultat finns här.
Det här blir ett kort inlägg, eller kanske snarare ett inlägg med kort. För här är de bilder jag knäppte på Valhalla i söndags. Ovan finns de som bildspel, och här nedan som mosaik:
Magnus Karlsson
Göteborg jublar
Lisa Dahlkvist
Matilda Plan steget före Rebecka Blomqvist
Brianne Reed
Göteborg jublar
Marcus Lantz
Jennifer Falk
Eskilstuna United
Rebecka Blomqvist
Loreta Kullashi
Julia Tunturi
Felicia Rogic
Julia Tunturi
Matilda Plan
Marcus Lantz
Matilda Plan
Petra Johansson
Julia Zigiotti Olme
Tia Hälinen
Karin Lundin
Loreta Kullashi
Göteborg tackar fansen
Hanna Andersson och Matilda Plan
Loes Geurts
Göteborg gör vågen
Amanda Johnsson Haahr och Elin Rubensson
Hanna Glas
Mimmi Larsson har gjort mål
Emma Pennsäter
Hanna Glas
Göteborg firar segern
Julia Roddar
Shannon Woeller
Kopparbergs Göteborg FC
Amanda Johnsson Haahr
Eskilstuna tackar fansen
Emelie Lundberg
Mimmi Larsson
Magnus ”Munken” Karlsson
Hanna Glas
Julia Roddar och Ngozi Sonia Okobi
Julia Zigiotti Olme
Ngozi Sonia Okobi
Amanda Johnsson Haahr
Elin Rubensson steget före Petra Johansson
Annica Svensson
Julia Tunturi
Ngozi Sonia Okobi
Hanna Andersson
Shannon Woeller
Emma Koivisto
Göteborg gör vågen
Lisa Dahlkvist
Emelie Lundberg
Vaila Barsley
Petra Johansson
Varför ska kgfc spela på Ullevi i höst? Ska Valhalla byggas om, renoveras eller ngt?
Ja, det är något slags uppfräschning på gång på Valhalla.
Välbehövligt och efterlängtat! Nu en av de absolut sunkigaste arenorna i DA. Den anstår verkligen inte ett blivande (?) guldlag!
”Men det är ju bara damfotboll…” Kanske är det så det resonerats när Göteborgs bästa lag på spinnsidan fått husera fritt på nerslitna Valhalla för att slippa trängas med grabbarna på Nya Ullevi. (Obs! ironi!) ”Var tacksam för det du har” – säkert en annan tankegång bakom valet av hemmaarena för Kopparbergs Göteborgs FC. Den aktuella uppfräschningen av Valhalla kommer förhoppningsvis också att höja statusen för damfotbollen i församlingen kring ”Feskekörka”.