Bayern München nästa för Rosengård

Alldeles nyss lottades kvarts- och semifinalerna i Champions League. Det var en helt fri lottning, alltså alla kunde lottas mot alla.

För Rosengård blev det kort väntan, Malmöklubben drogs redan som andra lott. Man gjorde det som bortalag i första kvartsfinalen mot Bayern München.

Det fanns inga drömlottningar i den här lottningen, utan Rosengård hade slagit ur underläge vilket lag som än väntat – för jag tar för givet att PSG vinner mot Sparta Prag nästa vecka.

Bayern München var dock en av de allra svåraste lotterna. Jag vågar säga att årets Bayern är den bästa upplaga klubben någonsin haft. Visst hade man ett starkt lag när man vann ligan både 2015 och 2016. Men jag tycker alltså att årets upplaga är klart bättre.

Faktum är att Bayern München bara varit i kvartsfinal i Champions League tre gånger tidigare, säsongerna 2016/17, 2018/19 och i fjol, 2019/20. Det är således fjärde gången på fem år som Bayern spelar kvartsfinal. Bara en gång hittills har man nått semifinal, det gjorde man våren 2019.

I fjol föll man mot Lyon i kvartsfinalen med 2–1. Det var som bekant enkelmöten på neutral plan i Spanien från kvartsfinal och framåt i fjolårets UWCL. Vad jag kan hitta är för övrigt den där matchen mot Lyon (22 augusti i fjol) den senaste match som Bayern lämnade utan att vinna.

Sedan dess hittar jag nämligen 21 raka segrar i olika turneringar. Här lämnar jag en brasklapp för att jag kan ha missat någon match. Däremot har jag inte missat att Bayern är i kanonform. Man leder Frauen-Bundesliga med fem poängs marginal, och går alltså mot klubbens fjärde ligaguld.

Laget är namnkunnigt. Senaste startelvan i Frauen-Bundesliga var Laura BenkarthHanna Glas, Simone Laudehr, Carina Wenninger, Carolin SimonLineth Beerensteyn, Sarah Zadrazil, Linda Dallmann, Sydney Lohmann, Klara BühlLea Schüller.

Laget är alltså hemvist för halva tyska landslaget. Normalt brukar ju även Lina Magull finnas med på mittfältet. Hon satt dock på bänken senast. Det gjorde även bland annat tidigare Rosengårdsspelarna Amanda Ilestedt och Simone Boye Sørensen.

Tittar vi på Bayerns senaste resultat visar de att klubben är i absolut toppform. Allra senast mot Biik Kazygurt spelade man mer eller mindre med ett B-lag, och vann med 3–0. Innan dess har man följande resultat sedan ligan startade om i början av februari:

* Meppen (h) 7–1
* Werder Bremen (h) 7–0
* Biik Kazygurt (b) 6–1
* Freiburg (b) 5–1

Totalt alltså fem segrar och 28–3 i målskillnad. Man kan ha invändningen att de inte mött några topplag, men resultaten är ändå imponerande.

Även om jag vet att Göteborg skakade Bayern i förra årets turnering håller jag Bayern som solklar favorit till att nå semifinal för andra gången på tre år. Oddsen blir 90–10 i tysk favör, alltså samma odds som jag gav Rosengård att vinna mot St Pölten. 

Kvartsfinalerna inleds den 23 eller 24 mars, då alltså med bortamöte för Rosengård. Returerna spelas 31 mars eller 1 april, och då blir det alltså en match på Malmö IP.

Om Bayern–Rosengård har en solklar favorit är övriga tre möten betydligt mycket mer svårtippade. Det lär ju bli ett helfranskt prestigemöte i ena kvarten, ett möte som i nuläget känns 50–50. Jag tycker att PSG känns som bästa laget i år, men Lyon har vinnarkulturen och traditionen, vilket ändå väger tungt.

De båda lagen möts för övrigt i förmatch i morgon. Med avspark 21.00 (sänds på Viaplay) skall franska ligan avgöras.

I övrigt fick vi svenskmöte mellan Chelsea och Wolfsburg. I mötet mellan tidigare Linköpingskompisarna Jonna Andersson/Magdalena Eriksson och Fridolina Rolfö håller jag Andersson/Eriksson som favoriter till 60–40. Om Rosengård skulle skrälla sig till semi väntar där vinnaren i den här kvartsfinalen.

Sista kvartsfinalen är hyperintressanta Barcelona mot Manchester City. Det är ett svårtippat möte mellan två väldigt formstarka lag. I princip känns det här också som 50–50, men jag ger Barca fördel med 51–49 eftersom City åkt ut mot spanskt motstånd de två senaste åren. Det har dock handlat om Atletico Madrid i båda fallen, och det är ju fullt möjligt att Barca passar City bättre än Madridklubben.

Här är hela dagens lottning: 

Kvartsfinaler:
1: FC Bayern München–FC Rosengård
2: PSG/Sparta Prag–Olympique Lyonnais
3: FC Barcelona–Manchester City
4: Chelsea–VFL Wolfsburg

Semifinaler:
5: 2–3
6: 1–4
Spelas 24/25 april respektive 1/2 maj.

Final:
6–5
Spelas i Göteborg den 16 maj.

8 tankar på “Bayern München nästa för Rosengård

 1. Mina två cent; Chelsea-Wolfsburg känns som en ganska öppen historia, om än med favoritskapet hos londonklubben. Liten varning för att de spelat utan Eriksson i några(?) matcher och även visat sig sårbara i ligan.
  Att PSG och Lyon ställs mot varandra i ett än mer ovisst möte tycker jag är kul. Ska man våga chansa på att det blir lite tronskifte där?
  Manchester och FC Bayern bör ju ta sig vidare. Tror också att de ljusblå tar titeln till slut.

 2. Mycket bra för Svensk fotboll. Rosengård möter Bayern och Sverige mot USA ! Kan inte bli mycket bättre. Litet handikap att Sverige är i början på säsongen iofs. . Men det skall bli mycket kul och intressant att se hur det går.

 3. Sen har ju Bayern också värvat Karolina Lea Vilhjamsdottir från Breidablick som gjorde mål i förra matchen!

 4. Pingback: Helgens tv-guide – flera godbitar på programmet | En blogg om internationell damfotboll

 5. Chelsea svag favorit mod Wolfsburg tænker jeg .PSG har fantastisk angreb med Baltimore –katoto -Diani –bedste i europa mod et Lyon som famler –Lyon var elendige mod Brøndby .Man city svage favoritter mod Barcelona .

 6. Ja, kanske är dina odds FCR-BM helt rimliga och en avspegling av hur svensk klubblagsfotboll står sig, runt tionde plats i Europa för bästa svenska lagen. Indikerar också att Sverige inte har råd att köpa internationella toppspelare. Bättre ranking för landslaget och inte bara i Europa utan i världen. Sett på det viset samlar svenska toppklubbar inte ihop tillräckligt många svenska toppspelare för att bli riktigt konkurrenskraftiga i Europa, det vill säga minst semifinal i WCL. Märkligt nog tycks ändå möjligt WCL-spel (tredjeplats i Damallsvenskan) fortfarande ha stark dragningskraft på klubbarna. Detta trots att sannolikt högst ett svenskt lag når kvartsfinal och de andra två slås ut tidigare (om de båda kvalificerar sig). Även om Uefa höjt ersättningar så att klubbarna inte går back, kan det knappast handla om att det är ekonomiskt fördelaktigt. Kanske bara för att det är något av ett äventyr för lagen och spelarna jämfört med den vanliga ”serielunken”? Kanske för att det ser bra ut på klubbens meritlista? Kanske för att attrahera nya spelare till klubbarna? Eller helt enkelt för att jämföra sin styrka mot lag man inte mött ett antal gånger?

  • Sverige är numera nere på femte plats i Uefas klubblagsranking. Framför oss finns i tur och ordning Frankrike, Tyskland, Spanien och England.

   Linköping slog ut Liverpool hösten 2014. Sedan dess har inget svenskt lag slagit ut något lag från de fyra länder som ligger framför oss på rankingen. Det har blivit två förluster mot franska lag, fyra mot tyska, tre mot engelska och en mot Barcelona. Totalt har alltså svenska lag förlorat de tio senaste mötena mot lag från högre rankade länder.

   Noterbart också att Tjeckien är sexa och Danmark sjua på Uefas klubblagsranking, samt att svenska lag även har förlorat det senaste mötet med ett tjeckiskt lag och de två senaste mot danska.

   Tittar vi på tyskt motstånd får vi backa till 2004, och finalen mellan Umeå och Frankfurt för att hitta en svensk seger. Då vann Umeå med förkrossande 8–0. Sedan dess har svenska och tyska lag mötts elva gånger, samtliga gånger har det slutat med tysk seger.

   Historiskt är alltså oddset om en chans på tio för Rosengård kanske till och med i överkant.

   Men precis som du skriver – trots att svenska lag sällan numera går till slutomgångarna är Europaspel fortfarande en faktor både för spelare och klubbar. Och det är väl egentligen ganska rimligt. För klubbar är det bra reklam att kunna visa upp att man i alla fall är med i de största sammanhangen, och för spelare är det både ett skyltfönster och bra för meritlistan att ha spelat i Champions League.

 7. Håller helt med i de inledande analyserna. Avslutningsvis skulle jag tippa på att Barcelona är en av finalisterna. Starkaste laget jag sett på länge. Egentligen en tidig final, mellan Barca och ManCity, tyvärr kommer en slås ut.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.