Guide till de båda OS-semifinalerna

På tisdagen är det dags för semifinalerna i OS-turneringen. Och för andra gången någonsin är Sverige med. Vårt lag har nu två chanser att få med sig en historisk medalj från Rio.

En intressant sak med startfältet i semifinalerna är att ingen av medaljörerna från fjolårets VM är kvar. England lämnade wo, Japan föll redan i kvalet och USA åkte ju ut i kvartsfinalen. Det är för övrigt första gången någonsin som inte de regerande världsmästarna tar medalj i OS.

Att vi får tre nya medaljörer nu är ju också ett tecken på att konkurrensen i damfotbollsvärlden blir allt hårdare. Här är min guide till morgondagens drabbningar:

18.00 Brasilien–Sverige
Tv/stream: Tv3, Viasat Sport, Viasat Fotboll och Viaplay.
Världsranking: Brasilien: 8, Sverige: 6
Tips: 75–25.
Troliga startelvor: Brasilien: BarbaraPoliana Barbosa, Rafaelle Souza, Monica Hickman, Tamires Dias GomesAndressa Alves, Formiga, Thaisa Moreno, Marta Vieira da SilvaDebinha, Beatriz Zaneratto.
Sverige: Hedvig LindahlJessica Samuelsson, Nilla Fischer, Linda Sembrant, Elin RubenssonSofia Jakobsson, Lisa Dahlkvist, Kosovare Asllani, Caroline Seger, Lotta SchelinStina Blackstenius.

Brasilien är självklart storfavoriter i den matchen. Inför storpublik på Maracana tror jag att det kan bli en ganska klar hemmaseger – om Brasilien får ett tidigt mål.

Men kan Sverige hålla emot i defensiven förbättras de svenska oddsen för varje minut. Jag har varit inne på varför i det här inlägget. Jämfört med USA är Brasilien vassare i offensiven, men också sämre i defensiven. Mot det brasilianska laget kommer det att öppnas fler kontringslägen än det blev mot amerikanskorna.

I kontringarna måste våra spelare vara effektiva. För får Sverige det första målet, då känns plötsligt finalchansen riktigt hyfsad. Då blir det stor press på Brasiliens lag. Riktigt stor press.

Trots att det blev 5–1 till Brasilien i lagens förra möte ger jag faktiskt svenskorna klart större chans i den här matchen än jag gjorde mot USA. Jag tror ju nämligen inte att svenskorna gör om misstaget att kliva upp och ge Brasilien ytor.

Faktum är ju också att Brasilien inte har gjort något mål sedan den där 5–1-segern. Deras målskytte har hackat utan Cristiane. Hon skadade ju sig senast mot Sverige, men är kvar i truppen. Jag hittar ingen info kring om hon är aktuell för spel mot Sverige, men gissar att man inte chansar med henne från start.

Även Fabiana känns som ett frågetecken. Hon haltade ju av i kvartsfinalen. Är hon frisk går hon in i stället för Poliana i startelvan.

För svensk del har försvarsspelet varit bra när Jessica Samuelsson och Linda Sembrant varit på planen. På deras tre matcher har det bara blivit ett insläppt mål, mot USA. Och försvarsspelet måste sitta.

Offensivt har Sverige visat att laget inte har kapacitet att skapa något mot samlade försvar i den här turneringen. Skulle vårt lag hamna i underläge är vi alltså väldigt illa ute.
Om det händer behöver vi ha forwards som kan nicka, så att vi kan lyfta upp chansbollar. Jag tycker ju faktiskt att Pauline Hammarlund borde finnas med i startelvan, men jag tror inte att Pia Sundhage kommer att röra sina ytterforwards.

Men skulle vi jaga kvittering, då måste nog Hammarlund vara inne på planen bredvid Stina Blackstenius. För det går inte att lyft bollar mot varken Sofia Jakobsson, Lotta Schelin eller Olivia Schough.

För svensk del är det definitivt en fördel att det var en extra vilodag mellan kvartsfinalen och semin. För Sverige har slitit hårdare på sin trupp än vad Brasilien har. Barbara, Monica och Andressa Alves är de spelare i Brasiliens lag som spelat samtliga 390 minuter hittills i OS. Många har dock fått rejält med vila. Förbundskapten Vadao valde ju nämligen att spela B-laget mot Sydafrika i sista gruppmatchen.

Hos Sverige är speltiden fördelad så här:

390 minuter: Lindahl, Seger och Schelin.
378: Fischer.
317: Dahlkvist.
302: Asllani.
300: Sembrant.
299: Samuelsson.
296: Rubensson.
274: Magdalena Ericsson.
250: Jakobsson.
248: Fridolina Rolfö.
160: Olivia Schough.
123: Blackstenius.
103: Emma Berglund.
45: Jonna Andersson.
16: Emilia Appelqvist.
0: Hilda Carlén och Hammarlund.

Här kan man ju konstatera att Sundhage inte har rullat så mycket som hon pratade om inför turneringen. I en stor intervju i Aftonbladet i maj fick vår förbundskapten frågan om det är omöjligt att peta Lotta Schelin. Så här framställs svaret:

Paus, Sundhage slingrar sig lite.

”Ingen är omöjlig att peta. Och vi kommer att spela tre matcher i hett klimat på kort tid, så Lotta kommer inte att kunna spela alla tre matcherna hela tiden. Men däremot kanske hon kommer att spela från start, ja.”

Det rimliga är alltså att Brasilien går till final. Men känslan är att Sverige har chansen att bli stora festförstörare. Hoppas att spelarna njuter av matchen. För på många sätt är det här den största match ett svenskt landslag har spelat sedan VM-finalen 2003.
Okej då, jag vet att vi har spelat semifinaler i OS och VM sedan dess. Men en semifinal i Brasilien mot Brasilien känns väl på många sätt som en större match än en semifinal mot Brasilien i Grekland eller en semifinal mot Japan i Tyskland. Eller?

21.00 Tyskland–Kanada
Tv/stream: Viasat Fotboll och Viaplay.
Världsranking: Tyskland: 2, Kanada: 10
Tips: 48–52.
Troliga startelvor: Tyskland: Almuth SchultLeonie Maier, Annike Krahn, Saskia Bartusiak, Tabea KemmeDzsenifer Marozsan, Melanie Behringer, Sara DäbritzAnja Mittag, Melanie LeupolzAlexandra Popp.
Kanada: Stephanie LabbéRhian Wilkinson, Shelina Zadorsky, Kadeisha BuchananAshley LawrenceJessie Fleming, Desiree Scott, Sophie SchmidtDiana Matheson, Christine Sinclair, Janine Beckie.

Om någon sagt till mig för två veckor sedan att jag skulle tippa kanadensisk seger mot Tyskland i en utslagsmatch i ett stort mästerskap hade jag nog skrattat åt det.

Jag hade sett att Kanada har något spännande på gång. Men att bitarna skulle falla på plats så här klockrent redan från början i OS, det trodde jag inte.

Men här är vi. Det normala är förstås att Tyskland vinner det här. Det är tyskorna som har traditionen och som ligger klart högst på världsrankingen.

Men det är Kanada som är det enda 100-procentiga laget i den här turneringen. Det enda som vunnit fyra raka segrar under ordinarie tid. Och det är inga korplag man mött. På vägen till semi har man besegrat Australien, Tyskland och Frankrike. Alltså lag två, tre och fyra på världsrankingen.

Man vann alltså mot tyskorna senast, trots att man ställde upp med B-laget och trots att man kom i tidigt underläge.

Det känns även som att det är i Kanada man brinner mest för det här. Se bara lyckan i Christine Sinclair:s ögon efter segern mot Frankrike:

Det som imponerat mest är att Kanada spelat till sig segrarna. Den småfula kraftfotboll man tidigare stått för är som bortblåst. Numera spelar man sig fram, Kanada är ett av få lag i den här turneringen som klarar av att föra matcher. Det är verkligen sensationellt på många sätt. Inte minst för att det är en otroligt snabb förvandling som skett sedan fjolårets hemma-VM. Den har skett genom att förbundskapten John Herdman valt att föryngra truppen rätt rejält.

Kanadas svagheten finns i luftrummet, vid fasta situationer. Där är målvakt Stephanie Labbé väldigt osäker. Man har även tunt på backsidan eftersom Josee Belanger är avstängd i semifinalen och Allysha Chapman är skadad. I varje fall gick hon med mitella hon tittade på måndagens träning.

Styrkan finns i offensiven. Janine Beckie är blixtsnabb i djupled, hon lär vara en riktigt otäck bekantskap för de tröga, tyska mittbackarna. Och Sinclair är ju unik. Hon ser stundtals kantig ut, men oj vad effektiv hon är.

Tyskland då? Efter 6–1-segern mot Zimbabwe har laget hackat sig vidare. Man räddade kryss mot Australien i slutminuterna och föll mot Kanada. Sedan vann man med 1–0 mot Kina i kvartsfinalen utan att imponera. Där gjorde man segermålet med en man mer på planen, Kinas inhoppare Wang Shanshan fick sitt andra gula kort i minut 57.

19 minuter senare avgjorde Melanie Behringer. Fast Kina hann missa en straff innan slutsignalen ljöd. Tyskorna har alltså inte alls hittat något vägvinnande spel. Det måste man nog göra nu om det skall bli final. För Kanada är alltså turneringens jätteskräll.

När det gäller den tyska truppen har Svenja Huth gått in i stället för skadade Simone Laudehr.

 

7 tankar på “Guide till de båda OS-semifinalerna

 1. Tyskland har inte varit så mediokra som man påstår.Kan aldrig komma ifrån misstanken att Tyskland inte ville vinna mot Kanada i Gruppspelet för att undvika Frankrike i Kvartsfinalen.När andra halvlek började mot Kanada,inte satt tyskorna i högsta växeln för att få in segermålet.Men Kanada är väldigt starka och om inte Marozsan och Popp höjer sig så är den nog inte final Tyskland spelar i nästa match

  • Så kan det naturligtvis vara, men då borde man kanske inte velat sätta straffen i början? Fast en straffmiss hade kanske varit för uppenbar. Samtidigt fanns det en enorm risk med att förlora, Australien hade lätt kunnat ta sig förbi och då hade man fått möta hemmalaget Brasilien i kvartsfinalen istället, nog ändå värre än Frankrike? Så okej att man inte gick för seger, men att släppa in sista målet var nog väldigt oönskat.

   • Tyskland var nog inte ute efter att förlora utan spela oavgjort.Men visst fanns det en risk att vilja vinna mot Kanada.Är man ute efter oavgjort kan det lätt bli förlust

 2. Risken finns väl att Sverige redan har ”gjort mer än de borde kunna” genom att slå ut USA och därför känner sig lite nöjda? Får hoppas att så inte är fallet, att det blir chans till snabb revansch efter förnedringen inför storpublik borde hjälpa till. Alla andra kvarvarande lag har kunnat vila spelare i sista gruppspelsmatchen så det logiska är att Sverige, som dessutom varit klart sämst av de kvarvarande lagen, bör bli 4:a och utan medalj. Efter bragden mot USA verkar folk ha fått upp hoppet men ”blixten slår aldrig ner på samma ställe två gånger” heter det ju. Så nej, chanserna till att Sverige når final tror jag är betydligt mindre än 25%. Tyvärr.

  Intressant att båda semifinaler blir repriser på gruppspelsmatcher, det måste väl vara unikt? Jag trodde verkligen inte att Kanada skulle rå på Frankrike, men med lite flyt med domaren och med väldigt bra spel klarade Frankrike sedan inte alls av att få något tryck mot Kanada i slutet. Oerhört imponerande av detta Kanada. Men idag ställs man mot ett revanschsuget lag med vinnarmentalitet, därför tror jag ändå att Tyskland drar det längsta strået. Dock är ju Kanada det enda laget som lyckats vända underläge till vinst, mot just Tyskland. I endast tre andra matcher har ett lag i underläge lyckats komma ikapp till oavgjort: Tyskland mot Australien, USA mot Colombia samt USA mot Sverige. Både Tyskland och Kanada har alltså gjort det, vilket kanske tyder på att första målet spelar mindre roll i denna semin än i Brasilien-Sverige. Jag gissar ändå att kanske en misstajmad Buchanan fäller en tysk spelare i straffområdet och att hon inte kommer undan den här gången, att Behringer stänker in sitt tredje straffmål och att Kanada inte klarar av att resa sig.

  Det skulle inte förvåna mig ett dugg om Tyskland går och vinner hela OS efter en blek insats såhär långt. De är enda laget med vinnarvana som är kvar och vad skulle passa bättre än att vinna finalen mot Brasilien som är vana vid att förlora finaler? Hoppas dock att jag har fel och att det blir Sverige-Kanada i final men, nej, det kommer inte att hända.

  Simulatorn håller för en gångs skull med mig. Hoppas att den är lika fel ute som i kvartsfinalerna.
  Brasilien-Sverige 2-1 efter förlängning (Blackstenius ger oss ledningen i första halvlek, Beatriz kvitterar på tilläggstid, Debinha avgör i förlängning)
  Kanada-Tyskland 0-1 (Leupolz enda målskytt)

 3. Det är väl inte helt rätt att påstå att England lämnade wo, när de inte får deltaga. Däremot kanske Storbritannien kunde fått deltaga istället, men de deltog ju inte I VM, som var kvalturnering för Europa.

  • Du har rätt och fel. Storbritannien hade fått Englands plats – om de varit intresserade. Men de tackade nej. Dock var det inte England som låg bakom det negativa beslutet, utan övriga brittiska förbund. Sverige har alltså Wales, Skottland och Nordirland att tacka för OS-platsen.

 4. Några kortisar efter första halvlek.

  Rubensson har det jobbigt med Marta (som väntat). Kommer hon att orka utan att tappa markeringen? Byte med Ericsson (som kanske inte gör det bättre men är fräsch)

  Bra att Sverige tar en del initiativ till kontringar!

  Fräckast: Appelqvist framspelning till sig själv med sprint förbi brasilianskan!

  Risk 1: Att det förr eller senare blir en straff för Bra med snabbt spel och svenska rensningar. Det räcker att någon lägger sig vid rätt tillfälle.

  Risk 2: Att Bra får utdelning på hörnorna

  Risk 3. Mexikanskt domarteam – är det optimalt i en semifinal i Sydamerika?

  In med Hammarlund och ut med Schelin vars bollmottagningar inte funkar

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.